Paraescolars Casp a l’estiu

Més de 850 alumnes participen en l’Escola d’estiu, Colònies, Campaments, Curs d’estiu, Campus esportius JE i Anglès a l’estiu JE

| 18-07-2017
Jesuïtes_Casp
Jesuïtes Casp. Paraescolars Estiu

Un estiu més, Jesuïtes Casp ofereix un ventall d’activitats educatives que ajuden a créixer els nostres alumnes. Més de 850 alumnes comparteixen uns dies o unes setmanes amb els companys i educadors, aprenent i gaudint de la natura, tallers, estades... I un any més, Escola d’estiu, Colònies, Campaments, Curs d’estiu, Campus esportius JE i Anglès a l’estiu JE ofereixen l’oportunitat de viure un estiu ple de fantasia, de superació personal, de nous espais i de noves amistats.

Escola d'Estiu de Casp, durant 4 setmanes, transforma l'escola en un món màgic, en un circ, en un espai diferent del de setembre a juny. Més de 250 nens/es de P3 a 6è de primària hi participen, realitzant activitats de plàstica, expressió, esports o música, tenint en compte el medi ambient i introduint l'anglès en algunes d'elles, començant amb un bon dia en els grups de petits i realitzant projectes en els grups grans on ells trien la temàtica d'allò que faran, ja sigui una representació per als altres grups o una preparació d'activitats que realitzaran els grups de petits. Cada divendres tots els grup fan sortides de tot tipus, des de gimcanes per Montjuïc i parcs de Barcelona, a anades al teatre, remullades a la piscina i a la platja o tenint diversió d'aventura, aigua i animals amb les excursions a Déus Aventura, Illa Fantasia i la Granja de Navàs. I amb un fi de festa molt especial amb la Gimcana de l'Últim Dia realitzada a l'escola. Tot això amb més de 60 monitors/es alumnes o exalumnes de l'escola que preparen, organitzen i realitzen totes les activitats que es poden viure i gaudir en aquest casal, on tots hi traiem el nen/a que portem a dins, amb un gran somriure i amb el sol i el nas de pallasso com a grans referents de l'estiu i de l'alegria.

El Curs d'Estiu de Recuperacions i Reforç de Casp, amb cinc anys d’història, camina amb força. Ja són més de 50 els alumnes d’ESO i batxillerat que dediquen unes hores al juliol a l’estudi, a reforçar aquelles matèries que potser no van quedar prou assolides. I és que el Curs d’Estiu de Recuperacions i Reforç de Casp és una nova oportunitat; per a uns, una oportunitat d’estudiar i treballar els continguts no assolits al llarg del curs i per als altres, una manera de millorar, de preparar ja el curs vinent. Tots junts entenent quin és el valor de l’esforç, de tenir uns bons hàbits d’estudi, de fer planificacions i si cal, refer-les. Una oportunitat per conèixer altres companys de la xarxa de Jesuïtes Educació i d'altres centres educatius, i fer nous amics. El privilegi de tenir a més dels educadors de Casp, els d’altres escoles de la xarxa, i conèixer les seves metodologies. Atenent les seves necessitats, en grups reduïts i sessions pràcticament personalitzades. Combinant classes magistrals, amb classes molt pràctiques, tot fent una adaptació a la diversitat de l’aula. Un darrer esforç per afrontar amb la tranquil·litat de tenir la feina feta, les cites de primers de setembre i del curs 2017-2018.

Les Colònies i Campaments són unes activitats amb molta història i tradició als estius de Casp. Aquest any novament deu grups de primària i secundària s’han distribuït per la geografia del nostre país i, al costat d’un bon grapat de monitors voluntaris alumnes i exalumnes de l’escola, i envoltats de natura i amics, han gaudit de les seves colònies i campaments. Excursions, piscina, jocs, misteri i molt més, formen part de tot allò viscut que ajudarà els nostres alumnes a créixer en un ecosistema educatiu de convivència i joia diferent.

Finalment, i treballant en xarxa, s’han implementat dues noves activitats PARAESCOLARS. L’Anglès a l’estiu JE  arriba al seu cinquè any, amb estades a Irlanda, Anglaterra, Canadà o els  Campaments d’anglès a Cardona. L’Anglès a l’estiu JE anima els alumnes de diferents etapes a fer créixer el seu coneixement de l’idioma (anglès o francès), amb unes activitats lúdiques i educatives molt atractives, així com en immersions grupals en altres països. I paral·lelament, i al llarg d’una setmana, els nostres alumnes acompanyats de companys de la resta d’escoles de Jesuïtes Educació participen en els Campus esportiu JE. Nens i nenes de primària treballen per millorar les seves qualitats físiques i esportives en els esports favorits, així com aprofundeixen en el treball dels valors (convivència, col·laboració, treball en equip, esforç...), a més d’un munt d’activitats de lleure.

I ara toca descansar i gaudir d’unes merescudes vacances!

Bon estiu!

Comparteix